Taşeronlar İlk Toplu Sözleşme İkramiyesini Temmuz Ayında Alacaklar

Taşeronlar İlk Toplu Sözleşme İkramiyesini  Temmuz Ayında Alacaklar
125×125

Bilindiği üzere kamu kurumlarında ve belediyelerde çalışan taşeron firma işçileri 696 sayılı kanun hükmünde kararnamede yer alan düzenlemelerle kamu kurumlarında çalışanlar sürekli işçi kadrosuna belediye ve özel idarelerde çalışan taşeron işçiler ise kurulan şirket kadrolarına atandılar.Kamu kurumlarına geçişi yapılan taşeron işçiler 8 haziran 2018 tarihinde 6772 sayılı kanuna göre ilk ilave tediye ödemelerini alacaklar.Bunun yanında kamu kurumlarındaki sürekli işçi kadrolarına geçişi yapılan taşeron işçiler temmuz ayında ilave tediyeye ek olarak toplu sözleşme ikramiyesi alacaklar.Çalışma Bakanlığınca devlet kurumlarına geçişi yapılan taşeron işçilerin sosyal ve mali haklarına  ilişkin yapılan duyuruda:

” 375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin geçici 23. maddesi uyarınca; İşçilere Ocak ve Temmuz aylarında 5’er günlük olmak üzere yılda toplam 10 günlük (5×2=10) ücretleri tutarında ikramiye ödenir. Bu ödeme, işçinin çalıştığı sürenin bir yıldan az olması durumunda çalışma süresi ile orantılı olarak ödenir.” hükmüne yer verilmiştir.

2018 yılı için yapılacak olan toplu sözleşme ödemeleri işçilerin tam yıl olarak kamuda çalışmadığından dolayı kamuda çalışılan sürelere göre hesaplanacaktır.02.04.2018 tarihinde  geçici 23. madde kapsamında kadroya geçen işçilere Temmuz ayında 2018 yılı için 8 günlük toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi yapılmak zorundadır.

Belediyelerde ve özel idarelerde şirketlere geçen taşeron işçiler toplu sözleşme ikramiyesini 2018 Ekim ayında 8 gün olarak alacaklardır.

Bu yazının tüm hakları www.mevzuatinyeri.com a  aittir.. ” www.mevzuatinyeri.com” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır

Benzer yazılar

2 Yorum

  1. Muhammed

    Yazının sonundaki ekim 2018 de 8 günlük ikramiye alınacağı ibaresini kim hangi sebeple ekledi? Belediye şirketine geçen taşeron işçiler 10 günün yarısını yani 5 günlük ikramiye ilk maaşlarında aldılar bile.bu bilgileri kim koydu bu siteye?

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir