Kadroya Geçen Taşeron İşçiler İlave Tediyeyi (İkramiye) 8 Haziranda Alacak

Kadroya Geçen Taşeron İşçiler İlave Tediyeyi (İkramiye) 8 Haziranda Alacak
125×125

Taşeron işçi olarak çalışmakta iken 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamu kurum ve kuruluşlarına geçişi yapılan taşeron işçilerin en çok merak etmiş olduğu konulardan biriside 2018 yılında ilk ikramiyeyi ilave tediyeyi  ne zaman alacakları,ödenecek olan ilave tediyeden kimlerin faydalanacağı v.b  hususlarda tereddütler  yaşanmaktadır.Bu yazımızda ilgili hususları açıklamaya çalışacağız.

Taşerondan Kadroya Geçenler 2018 yılında İlave Tediyeyi Ne Zaman Alacak?

6772 Sayılı Kanun Kapsamına giren kurumlarda çalışan işçilere ödenecek olan ilave tediye ikramiye ödemeleri her yıl Bakanlar Kurulunca yayımlanan karar ile belirlenmektedir.2018 yılında ödenecek olan ilave tediyelere ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı 2018 yılında 24.01.2018 tarihli resmi gazete de yayımlanmıştır.İlgili resmi gazetede yayımlanan “2018/11212  6772 Sayılı Kanun Kapsamına Giren Kurumlarda Çalışan İşçilere, 2018 Yılında Yapılacak İlave Tediyelerin Sürelerinin Belirlenmesi Hakkında Karar” a göre 2018 yılında ödenecek olan ilave tediyenin birinci yarısı 26.01.2018 tarihinde ödenmiş ikinci yarısı ise 08.06.2018 tarihinde ödenmesi öngörülmüştür.İlgili ilave tediye ödemesinden 375 sayılı kanun hükmünde kararnameye eklenen geçici 23. madde kapsamında kadroya geçişi yapılan işçiler faydalanacaktır.

Kadroya geçen Taşeron işçi 2018 Yılında Kaç Günlük İlave Tediye Alacak ?

6772 sayılı Kanunun 4’üncü maddesi ikinci fıkrasında; “Mezkür ilâve tediyeler, tediye tarihinde işçinin işinden ayrılmış olup olmadığına bakılmaksızın işçinin ilâve tediyenin taallük ettiği yıl içinde o yerde veya aynı idare, teşekkül ve müesseseye ait muhtelif yerlerde geçmiş olan hizmetlerinin yekünu nispetinde ve son çalıştığı yerde ödenir.” hükmü yer almaktadır.

Yine aynı maddeye göre “işçinin bu tediyelere esas olacak çalışma süresinin hesaplanmasında iş veya hizmet akdinin devamı müddetine rastlayan kanuni ve idari izinlerle hastalık izinleri, hafta tatili ve genel tatil günleri çalışılmış gibi hesaba katılır. Münavebeli işçilerin münavebe sebebiyle çalıştırılmadıkları günler çalışmış gibi sayılır.”hükmü yer almaktadır.

İlgili hükümler  doğrultusunda 02.04.2018 tarihinde sürekli işçi kadrosuna atanan  taşeron işçinin 2018 yılı için alacağı ilave tediye ödemesi işçinin 2018 yılında devlet işçisi olarak çalışacağı günler üzerinden hesaplanacaktır.Buna göre 02.Nisan.2018 tarihinde sürekli işçi kadrosuna geçen taşeron işçinin alacağı ilave tediye 39 gün üzerinden hesaplanacaktır.

08.06.2018 tarihinde Ödenecek Olan İlave Tediye Kaç Gün Üzerinden Ödenecek?

24.01.2018 tarihli resmi gazete de yayımlanan karara göre 26.01.2018 tarihinde 13 gün üzerinden ilave tediye ödemesi yapılmıştır.08.06.2018 tarihinde yine 13 gün üzerinden ilave tediye ödemesi yapılacaktır.Ayrıca 02.04.2018 tarihi ile 08.06.2018 tarihindeki günler için ocak ayında ödenen ilave tediyeden ilgili tarihler arasında kalan sürelere denk gelen günler için ödeme yapılacaktır.Yıllık 52 günlük ilave tediyenin geriye kalan 26 günlük kısmına ilişkin olarak 2018 yılı için herhangi bir açıklama yapılmamış ilgili ikramiyelerde yapılacak açıklamaya göre ödenecektir.İlgili ikinci 26 günlük ilave tediye genelde aralık ayı içinde ödenmektedir.

Geçici İşçi Kadrosuna Geçen Taşeron İşçiye İlave Tediye Ödenecek mi?

6772 sayılı Kanunun 1’inci maddesi 4857 ve 1475 sayılı İş Kanunundan önceki İş Kanununa atıfta bulunmuştur. 4857 sayılı İş Kanununun 2’nci maddesinde işçi “bir iş sözleşmesine dayanarak çalışan gerçek kişi” olarak tanımlanmıştır. Dolayısıyla bir iş sözleşmesine dayanarak, 6772 sayılı Kanunun 1’inci maddesinde belirtilen kurumlarda çalışan her işçiye ilâve tediye ödemesinin yapılması gerekir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında geçici işçi kadrolarında çalışan kişiler yukarıda yer alan mevzuat hükümlerindeki şartları taşımış olduklarından ilgili kişilere de geçici işçi olarak çalıştıkları dönemlerle orantılı olarak ilave tediye ödemesi yapılması gerekmektedir.Bu nedenle 08.06.2018 tarihinde geçici işçilerde çalışma süreleri ile orantılı olarak ilave tediye alacaktır.

Belediye ve Özel İdare Şirketlerinde Çalışanlar 8 Haziranda İlave Tediye İkramiye Alacakmı ? 

Maliye Bakanlığınca 18.04.2018 tarihinde İçişleri Bakanlığına verilen görüşte ve en son verilen Yargıtay kararlarına göre Belediye ve Özel idare şirketlerine geçişi yapılan taşeron işçiler 08.06.2018 tarihinde ödemesi yapılacak ilave tediye hakkından faydalanamayacaklardır.İlgili maliye bakanlığı görüşünde

“Buna göre, belediyeler tarafından kurulan şirketlerin; ………………6772 sayılı Kanunun 1 inci maddesi kapsamında yer almadığı ve dolayısıyla anılan şirket bünyesinde istihdam edilen işçilere ilave tediye ödenmesine imkan bulunmadığı mütalaa edilmektedir.” şeklinde görüş verilmiştir.

8 HAZİRANDA ALINACAK İLAVE TEDİYE MİKTARLARINA ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

10 GÜNLÜK TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYE ÖDEME TARİHLERİNİ BURADAN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

TAŞERONLAR 2018 YILINDA VERGİ DİLİMİNE DAHA ERKEN GİRECEK HABERİMİZE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Bu yazının tüm hakları www.mevzuatinyeri.com a  aittir.. ” www.mevzuatinyeri.com” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır

 

Benzer yazılar

9 Yorum

 1. Selvi

  Çok komik gerçekten 52 günlük geçiş ücreti biranda 39 güne düşürüldü. Daha da ağzımı açmam. Hak hukuk bahane insanlık gerçekten şahane. En iyisimi bayram harçlığı 75 tl’ yide geri alsınlar. Çünkü bir ayakkabı parası bile etmiyor. 4/C ‘ lileri 4/B ‘ye geçirince maaş ödemesi önden bizede arkadan ne kadar güzel bir uygulama. Üvey evlat uygulaması işte tamda böyle olsa gerek.

  Yanıt
 2. Hatice

  O zaman neden belediye çalışabları diye kandırıyorsunuz oy zamanı herkesin ağzına bir parmak bal çalışıyosunu artık kimse yemez bu Seçimlerde görüceksiniz böyle yaparak oy potansiyelinizi düşürüyorsunuz

  Yanıt
 3. Sadettın solak

  Sizi Allah’a havale ettim kul Hakkı’mı orda alacağım zaten aldığımıza karnımız doymuyor belki orda cenneti ala da bir yerimiz olur sizin bu yaptığınız üvey evlat muamelesidir

  Yanıt
 4. Mesut

  Belediye işçileri üvey evlat muamelesi halen sürüyor bu nasıl adalet 52 günlük tediye yok onu yerine 5 günlük ikramiye emekliye 1000 tl Bayram ikramiyesi isçilere 75 tl hakmi bu banka promosyonu dediler maaşının 1,5 kati yatacak olan para 600 tl öyle anlaşmışlar adaletli allah Ömer’in adaletini bunlarada versin

  Yanıt
 5. Ramazan

  Nede guzel kandirdilar sandikta gorusecez belediye isculerine nasil kazik attiysaniz bizde atacagiz adaletten bahsediyorlar birde ben 10senedir calisiyorum okulda calisan arkadaslar daha 6ay oldu onlara tam kadro var bize sirkket adalet bunun neresinde

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir