10 Günlük Toplu Sözleşme İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek ?

10 Günlük Toplu Sözleşme İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek ?
125×125

Bilindiği üzere 12.04.2018 tarihinde Çalışma Bakanlığınca 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23. maddesi ve 24. maddesi kapsamında kadroya geçen taşeron işçilerin özlük ve mali haklarına ilişkin yapılacak ödemelere ilişkin olarak yayımlanan düzenlemeler ile 10 günlük ikramiye ödeneceği bildirilmişti.10 günlük toplu sözleşme ikramiyesinden kimlerin yararlanacağı ve 10 günlük toplu sözleşme ikramiyesinin ödeme tarihlerinin ne olduğunu açıklamaya çalışacağız.

10 Günlük Toplu Sözleşme İkramiyesinden Kimler Yararlanacak ?

375 sayılı khk ya eklenen geçici 23. ve 24 . madde  kapsamında devlet kurumlarına geçen taşeron işçiler ile belediye ve özel idare şirketlerine geçen taşeron işçiler 10 günlük toplu sözleşme ikramiyesinden faydalanacaktır.Belediye ve özel idare şirketlerine geçen işçiler 52 günlük ilave tediyeden yararlanamaz iken 10 günlük ikramiye de böyle bir durum yoktur.

Kadroya Geçen Taşeron İşçiler  2018 yılı İçin 10 Günlük İkramiyeden Ne Kadar Yararlanacak?

Çalışma Bakanlığınca yayımlanan duyurularda yer alan düzenlemeye göre 10 günlük toplu sözleşme ikramiyesinden kadroya geçen taşeron işçiler 2018 yılında çalışmış oldukları günlerle orantılı olarak faydalanacaklardır.

Buna  göre işçilerin çalışmış olduğu günlere orantılı olarak ödenecek olan ikramiyeden kadroya geçen taşeron işçilere  2018 yılı için 02.04.2018 tarihinde kadroya geçtikleri için 274 güne denk gelen ikramiye tutarı kadar ödeme yapılacaktır.274 güne denk gelen toplu sözleşme ikramiyesi ise 7,6 güne karşılık gelmektedir.

360 Gün10 Gün Toplu Sözleşme İkramiyesi
2747,6 Gün Toplu Sözleşme İkramiyesi

Devlet Kurumlarında 375 Sayılı KHK Geçici 23. Maddesine Göre Kadroya Geçen Taşeron İşçi 10 Günlük İkramiye Ödenme Tarihleri Ne Zaman?

Devlet kurumlarına geçişi yapılan taşeron işçilere ilişkin yapılan düzenlemede ” 375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin geçici 23. maddesi uyarınca; İşçilere Ocak ve Temmuz aylarında 5’er günlük olmak üzere yılda toplam 10 günlük (5×2=10) ücretleri tutarında ikramiye ödenir. Bu ödeme, işçinin çalıştığı sürenin bir yıldan az olması durumunda çalışma süresi ile orantılı olarak ödenir.” hükmüne yer verilmiştir.

İlgili düzenlemeye göre 2018 yılı 10 günlük ikramiyenin 5 günlük kısmı 2018 ocak 5 günlük ikinci kısmı temmuz ayında ödenecektir.Devlet kurumlarında çalışan taşeron işçiler 02.04.2018 tarihi itibariyle kadroya geçtiklerinden ocak ayı toplu sözleşme ikramiyesi ödenmemiştir.Bu işçilere 2018 temmuzda 7,6 günlük ikramiye ödenmesi gerekmektedir.

Belediye ve Özel İdare Müdürlüğünde Şirketlere Geçen Taşeron İşçilerin 10 Günlük İkramiye Ödenme Tarihleri Ne Zaman?

375 sayılı KHK eklenen geçici 24 . maddeye göre belediye ve özel idare şirketlerine geçen taşeron işçilerin 10 günlük ikramiye tarihleri Nisan ve Ekim  ayları olarak belirlenmiştir.Buna göre nisan ayında toplu sözleşme ikramiyesi ödenmemiş ise 2018 ekim ayında belediye şirketlerine geçişi yapılan taşeron işçilere 7,6 gün üzerinden toplu sözleşme ikramiyesi ödenmesi gerekmektedir.

Bu yazının tüm hakları www.mevzuatinyeri.com a  aittir.. ” www.mevzuatinyeri.com” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır

Benzer yazılar

10 Yorum

 1. Ahmet

  Belediyelere 10 günlük tediye verilecek yazmışsınız bunu iyi araştırın bende belediyedeki şirketlere geçtik ama 10 günlük tediye verilmeyecek dedi. 24. Maddenin ise daha önce yüksek Hakem kuruluna başvuran taşeron işçilere verilecek mevzuatı iyi araştırın 24. Maddede yazar zaten yüksek hakem kurulu tarafından karara bağlanan diye yani yüksek hakem kuruluna dava açmayan ve kadroya geçen belediye personeline 24. Maddedeki hiçbir sosyal hak verilmeyecek. Buda demek oluyorki hemen hemen hiçbir belediye tediye ve diğer sosyal hakları vermeyecek şirketten geçtiğimiz mevcut haklarımızla geçeceğiz

  Yanıt
  1. Umut

   Çalışma Bakanlığınca yayımlanan duyuruda yer alan düzenlemenin başında yer alan ibare”375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 24. maddesinin dördüncü fıkrasında; geçişten önce alt işveren işçilerini kapsayan, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesinin, anılan madde kapsamında yer alan şirketlerce işçi statüsüne geçirilen işçilerin ücreti ile diğer mali ve sosyal haklarının belirlenmesinde esas alınacağı düzenlemiştir.

   Geçiş işlemleri tamamlanan işçilere şirketlerce uygulanmak üzere, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve 30.06.2020 tarihine kadar uygulanacak olan toplu iş sözleşmesinin ücret, mali ve sosyal haklara ilişkin hükümleri aşağıda yer almaktadır.” şeklindedir.

   696 sayılı khk 127 maddesinde yer alan düzenleme “Şirketlerde işçi statüsüne geçirilenlerden, geçiş işlemi yapılırken mevcut işyerinin girdiği işkolunda kurulu işyerinden bildirilenlerin ücreti ile diğer mali ve sosyal hakları, bu madde kapsamındaki şirketlerde geçişten önce alt işveren işçilerini kapsayan, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesinin bitimine kadar bu toplu iş sözleşmesinin uygulanması suretiyle oluşan ücret ile diğer mali ve sosyal haklardan fazla olamaz. Şirketlerde işçi statüsüne geçirilenlerden; geçişten önce toplu iş sözleşmesi bulunmadığından işçi statüsüne geçirildiği tarihte yürürlükte olan bireysel iş sözleşmesi hükümlerinin geçerli olduğu işçiler ile geçiş işleminden önce yapılan ve geçişten sonra yararlanmaya devam ettiği toplu iş sözleşmesi bulunmakla birlikte bu madde kapsamındaki şirketlerde alt işveren işçilerini kapsayan, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesinin bitiminden önce toplu iş sözleşmesi sona eren işçilerin ücreti ile diğer mali ve sosyal hakları, bu madde kapsamındaki şirketlerde geçişten önce alt işveren işçilerini kapsayan, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesine göre belirlenir” şeklindedir.

   Çalışma bakanlığının yapmış olduğu düzenlemeye göre belediyeler taşerondan şirkete geçen bu genelgeye uymak zorundadır.Aksi iddia eden belediye Çalışma bakanlığına görüş sorsun.

   Yanıt
   1. Tim79

    Aynen bize 2 gun once geldi yazi belediyede sirkete gecenler 2020 haxirana kadar tis yararlanacak aksini kimse idda edemez calisma bakanliginin doteye girin vakin oradada yayinlandi 1 ay once

    Yanıt
 2. Rukiye

  Büyükşehir Belediyesi şirketinde 4 yıldır çalışıyorum. Bizim zaten belediye şirketinde olduğumuz için geçiş işlemi yapılmadı ve hiçbir sendikaya uyüye değilim 10 gunluk ikramiye yüzde 4 zam yemek ve yakacak yardımı çocuk yardımından faydalanacakmiyiz.varsa mayista alacagimiz maaşa yansıyacakmı

  Yanıt
 3. Bahadır ÇİMEN

  ÇSGB “İşçilere Ekim ve Nisan aylarında 5’er günlük olmak üzere yılda toplam 10 günlük (5×2=10) ücretleri tutarında ikramiye ödenir.” deniyor. Siz ise “375 sayılı KHK eklenen geçici 24 . maddeye göre belediye ve özel idare şirketlerine geçen taşeron işçilerin 10 günlük ikramiye tarihleri Nisan ve Temmuz ayları” demişsiniz. Ekim mi olacak Temmuz mu olacak. Birde 7,6 günü yukarı yuvarlamak gerekmez mi? Ondalıklı gün olamayacağına göre

  Yanıt
 4. NV

  360 güne karşılık 10 günlük tediye ödeniyor. 02/04/2018 ile 31/12/18 arasında 238 gün var. 277 günü nasıl hesaplandınız. 30*7 ay + 28 günde nisan =238. yanlış mı hesaplıyorum

  Yanıt
 5. nv

  yani demek istediğim şu. gün olarak sayılınca 274 gün cıkıyor ancak ödenecek tediye günü hesaplanırken şöyle bir yol izlemişsiniz. 274*10/360=7,6 ancak 274 günü bulurken 31 çeken günler dikkate alınmış, 360’a bölerken 31 günler ihmal edilmiş. Hesaplama yöntemimizin şu şekilde olması gerekmiyor mu? 30*7 ay+28gün(nisan)=238 gün

  238*10/360=6,6 gün tediye ödenmesi

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir