Merkezi Atama İle Yapılan Memur Alımlarında Yaş Sınırı Nedir?

Merkezi Atama İle Yapılan Memur Alımlarında Yaş Sınırı Nedir?
125×125

Ülkemizde yapılan memur alımlarında en çok merak edilen konulardan biri kaç yaşına kadar memur olunabileceği hususundadır.Yapılan KPSS sınavları ile milyonlarca kişi memurluk sınavına girmekte ve memur olmaya çalışmaktadırlar.Bu yazımızda ÖSYM tarafından yapılan sınavdan sonra  Devlet Personel Başkanlığınca toplanan talepler neticesinde ÖSYM aracılığı ile yapılan memur alımlarda yaş sınırı olup olmadığını açıklamaya çalışacağız.

ÖSYM tarafından  yapılan KPSS sınavına giren adayların yine ÖSYM üzerinden tercih yaparak puan üstünlüğüne göre memur olarak yapılan atamalar merkezi atama olarak adlandırılmaktadır.Bu şekilde yapılan atamalara ilişkin düzenleme ise Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte yapılmıştır.

İlgili yönetmeliğin  Ek Madde 3’de yer alan düzenleme  “Kamu kurum ve kuruluşları, kanunlarda ya da kanunların bu konuya dair düzenleme yetkisi öngördüğü tüzük ve yönetmeliklerde yer alan özel hükümler haricinde, merkezî yerleştirme yapılmasını talep edecekleri kadro ve pozisyonlar için yaş sınırı tespit edemezler.”şeklindedir.

Yönetmeliğin ilgili maddesine göre KPSS B kapsamında alımı yapılacak olan kadro için yönetmelik veya tüzük gibi yasal düzenlemelerde herhangi bir yaş şartı öngörülmemiş ise kurumlar KPSS B kapsamında alımını  yapacakları kadrolar için yaş  şartı koyamamaktadırlar.Örneğin gerekli eğitim şartlarını sağlayarak gerekli puanı alan bir kişinin devlet dairelerindeki memur,vhki,ambar memuru v.b kadrolara 40,45 yaşlarında atanabilmesi mümkündür.

Ancak alımı yapılacak olan mesleğe ilişkin mesleğin kendi yönetmeliğinde özel olarak bir yaş şartı öngörülmüş ise bu alım merkezi alım kapsamında dahi yapılsa bu yaş şartı geçerli olacaktır.

Yazımızda bahsetmiş olduğumuz husus merkezi alımlar kapsamında yapılan alımlardır.Kurumların kpss puanına göre belli sayıda adayı mülakata çağırarak yapmış olduğu Zabıt katipliği v.b  sınavlarda kurumlar yaş şartı koyabilmektedirler.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir