Aynı Öğrenim Düzeyinden Birden Fazla Diploması Olanların KPSS Tercihi

Aynı Öğrenim Düzeyinden Birden Fazla Diploması Olanların KPSS Tercihi

Kpss Tercih

Aynı Öğrenim Düzeyinden Birden Fazla Diploması Olanları KPSS Tercihi

ÖSYM Başkanlığınca merkezi atama kapsamında yapılan atamalarda bazı adayların ön lisans düzeyinden  veya lisans  düzeyinden birden fazla mezuniyetlerinin olduğu durumlarda hangi bölüm üzerinden tercih yapabilecekleri adaylar arasında merak konusu olmaktadır.Bu gibi durumlarda aynı öğrenim düzeyinden adayların birden fazla mezuniyetleri olması durumunda adaylar mezun oldukları her bölüm için atama için tercih başvuru yapabilmektedirler.

Konuyu bir örnekle açıklamak gerekirse hem 4 yıllık işletme mezunu olan hemde aynı zamanda 4 yıllık mühendislik mezunu olan bir aday ÖSYM tarafından yapılan tercih yerleştirmelerinde her iki bölümden de tercih yapabilmektedir.Aynı durum birden fazla ön lisans mezuniyeti olan kişiler içinde geçerlidir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken aynı düzeyden birden fazla mezuniyeti olanların bu haktan faydalanabileceği hususudur.Hem önlisans hemde lisans mezuniyeti olan bir aday sadece en yüksek mezuniyeti üzerinden başvuru yaparak atanabilecektir.

En son yapılan KPSS yerleştirmesine ilişkin Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Başkanlığınca yayımlanan 2018/2 atama klavuzunda yer alan düzenleme aşağıdaki gibidir.

“Aynı öğrenim düzeyinde birden fazla diplomaya sahip adaylar, aynı anda tüm diplomalarında yazan
program/alanlarına (sistemde kayıtlı bilgileri doğrultusunda) yönelik tercih yapabileceklerdir.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir