4 B li Sözleşmeli Personelin Maaşı Peşin mi Ödenir

4 B li Sözleşmeli Personelin Maaşı Peşin mi Ödenir
125×125

Kamu kurum ve kuruluşlarınca son yıllarda özellikle öğretmen ,hemşire veya diğer sağlık personeli alımlarında 4 B kapsamında alımlar yapılmaktadır.4 b sözleşmeli olarak atanan personellerin en çok merak ettikleri konulardan biriside 4 B li olarak atanan kişilerin maaşlarını işçiler gibi çalıştıktan sonra mı alacağı yoksa Devlet memurlarında olduğu gibi çalışmadan peşin olarak mı alacağı hususunda yaşanmaktadır.

Devlet kurumlarında 4 B li olarak görev yapan sözleşmeli personellere ilişkin yasal düzenleme bakanlar kurulunca yayımlanmış olan 6/6/1978 tarih ve 15754 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenmiştir.

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına ilişkin esaslar başlıklı ilgili bakanlar kurulu kararının 11. maddesinde 4 B li sözleşmeli personellere ödenecek olan maaşlara ilişkin açıklama yapılmıştır.

İlgili maddede yapılan açıklamaya göre 4 B li olarak atanan bir kişi devlet memurlarında olduğu gibi çalışmadan çalışacağı aya ilişkin maaşını ay başında peşin olarak alır.Daha sonra almış olduğu aylığa maaşa karşılık diğer ay başına kadar çalışır.Sözleşmesini fesh ederek 4 B li personelin her hangi bir sebepten dolayı işten ayrılması istifa etmesi durumunda ise çalışmış olduğu günlere ilişkin maaşlar iade alınmaz.Çalışmamış olduğu günlere ilişkin maaşın ise ilgili personel tarafından kurumuna iade edilmesi gerekmektedir.

Ancak belli durumlarda personelin maaş iade etmesine gerek olmayan durumlarda bulunmaktadır.Bunlardan birincisi sözleşmeli personelin emekli olarak işten ayrılması durumu ikinci ise personelin ölümü nedeniyle sözleşmesinin sona ermesi durumudur.Bu iki durumda personel peşin ödenen maaşa ilişkin olarak çalışılmamış günler olsa bile kurumlarca maaş iade talebinde bulunulamaz.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir