Geçici ve Sürekli İşçiler Emekli Olduğunda Emeklilik Tazminatı (Yolluk) Alabilir mi?

Geçici ve Sürekli İşçiler Emekli Olduğunda Emeklilik Tazminatı (Yolluk) Alabilir mi?
125×125

Kamu kurumlarında çalışmakta iken emekli olanlara daha önceki yıllarda emekli olduklarında yolluk ödemesi yapılmaktaydı.2003 yılında yapılan değişiklik ile kamu kurumlarında çalışmakta iken emekli olanlara yolluk ödemesinden vazgeçilmiş bunun yerine ilgililere belli bir gösterge rakamı üzerinden ödeme yapılmaya başlanmıştır.Bu yazımızda kamu kurumlarında işçi ve geçici işçi kadrolarında çalışanların emekli olduklarında bu tazminattan faydalanıp faydalanamayacağını açıklamaya çalışacağız.

Emekli olanlara ödenecek olan tazminata (yolluk) ilişkin düzenleme  375 sayılı KHK ile yapılmıştır.

İlgili kararnamede ” (A) bendi kapsamına giren personel ile 22.1.1990 tarihli ve 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli (II) sayılı cetvelde yer alan personel ve kamu kurumlarında işçi olarak istihdam edilenlerdenemekliliğini isteyen veya emekliye sevk olunanlara, haklarında toptan ödeme hükümleri uygulananlara, emekli iken yeniden hizmete alındıktan sonra cezaen olmamak üzere görevlerine son verilenlere, kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilen veya hizmet sürelerinin bitiminde ayrılan sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve erler ile terhis olan yedek subaylara ve bunlardan görevde iken ölenlerin kanuni mirasçılarına damga vergisi hariç herhangi bir vergiye tabi tutulmaksızın (12.105) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarında tazminat ödenir. ” hükmü yer almaktadır.

İlgili kanun maddesine bakıldığında kamu kurumlarında işçi olarak istihdam edilenlerinde emekli olduklarında bu tazminattan yararlanabilecekleri görülmektedir. Anılan bentte sürekli veya geçici işçi ayrımı yapılmaksızın “kamu kurumlarında işçi olarak istihdam edilenler” ibaresi kullanıldığından vizeli geçici işçi olarak istihdam edilenlerden emekliye sevk edilenlere de bu tazminat hakkından faydalanabilmektedirler.

İlgili gösterge rakamına göre hesaplama yaptığımızda 2019 yılı ocak-temmuz döneminde kamu kurumlarında çalışmakta iken emekli olacak geçici ve sürekli işçiler aşağıda tabloda gösterdiğimiz tutarda emeklilik tazminatı(Yolluk) alabileceklerdir.

              2019 Ocak-Temmuz Emekli Olacak İşçi  Ödenecek Tazminat (Yolluk) Tutarı
2019  Yılı Ocak  ayı maaş katsayısı0,130597
Emekli Olanlara Ödenecek Tazminat Gösterge Rakamı 12.105 
12105 *0,1305971.580,88 Brüt Tutar
1.580,88 *7,59/100011,99  Damga Vergisi
2019 Ocak Temmuz Ayı Emekli Yolluk Harcırah Net Tutarı 1.568,88 TL

Bu yazının tüm hakları www.mevzuatinyeri.com a  aittir.. ” www.mevzuatinyeri.com” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır

Benzer yazılar

6 Yorum

 1. Selahattin Eski

  Merhaba hocam 375 khk 1.madde (D) fıkrasıyla emekli işçi yolluk yazminatı gösterge rakamı olan 12105 rakamı memur toplu sözleşmesi ile 13558 ‘e çıkartıldı ama işçiler için kurumlar halen 12105 rakamı ile ödeme yapiyor.bu doğru bir uygulama mı?emekli olan işçiye de 13558 rakamının uygulanması gerekmiyor mu? saygılar.

  Yanıt
  1. Umut

   Fazla ödeme yapılmış ise sayıştay tespit ederse gerçekleştirme görevlisi ile harcama yetkilisine aradaki farkı borç çıkarır.Siz kendiniz ilgili işçilerden fazla ödenen tutarları talep edebilirsiniz

   Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir