E Devlet Üzerinden Aile Yardım ve Aile Durum Bildirimi Nasıl Verilir ?

E Devlet Üzerinden Aile Yardım ve Aile Durum Bildirimi

Bilindiği üzere devlet memuru olarak görev yapanlara 657 sayılı Devlet Memurları Kanunda yer alan düzenlemeler çerçevesinde eş ve çocuk yardımı yapılmakta, Gelir Vergisi kanununda yer alan düzenlemelere göre ise asgari geçim indirimi uygulanmaktadır.Daha önceki yıllarda memurların yazılı ortamda verdikleri bu bildirimler 2018 yılının başından itibaren E Devlet üzerinden verilmeye başlanmıştır.Eş ve çocuklarına ilişkin işe girme işten ayrılma v.b durumları kurumlarına zamanında bildirmeyen memurların belli yaptırımlarla karşı karşıya kalması mümkündür.Bu nedenle memurların ilgili bildirimleri zamanında yapması önem arz etmektedir.E devlet üzerinden aile yardım bildirimi ile asgari geçim indirimi için kullanılan aile durum bildiriminin nasıl yapılacağını Muhasebat Genel Müdürlüğünce yayımlanan klavuzda yer alan bilgilere göre açıklamaya çalışalım.

Aşağıda anlatılan işlmeler  https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden yapılacaktır.

NOT:E devlet Üzerinden Aile yardımı ve aile durum bildirimi  maaşı KPHYS modülünde hesaplanan personel için geçerlidir.Maaşları  KPHYS dışında yapılan personellerin E Devlet Üzerinden Aile yardım bildirimi ve aile durum bildirimi vermeleri mümkün değildir.

Açılan ekranda uygulamaya git butonuna tıklanır ve yönlendirme sayfasının ardından bildirim ekranı açılır.

Kişi bilgilerinde bulunan telefon veya E-posta bilgilerinden en az birini girmek zorunludur! Aksi taktirde bildirim verme işlemi tamamlanamayacaktır.

Bildirim verecek personelin daha önce manuel olarak vermiş olduğu bildirim sayfada 1 nolu bildirim olarak görüntülenecektir. Yeni bildirim işlemleri 2 nolu bildirim üzerinden devam edecektir.

Henüz T.C Kimlik numarası almamış yabancı eşler ile mavi kartlı eşlerin bilgi girişi yapılmadan önce kurum mutemeti ile iletişime geçilmelidir

‘Bakmakla Yükümlü Olunan Anne- Baba-Kardeş- Torun Bilgisi’ sekmesinde, bildirim veren personel bakmakla yükümlü olduğu kişi bilgilerini dolduracaktır

‘Bakmakla Yükümlü Olunan Anne- Baba-Kardeş- Torun’ sekmesinde bilgiler otomatik MERNİS’ten gelmemekte olup, eğer bu alana bilgi girişi yapılacaksa ‘Ekle’ butonu kullanılmalıdır.

 

Bildirim mutemete gönderildikten sonra mutemet işlemi iade etmedikçe bilgi girişi yapılamaz.
Raporda bulunan ‘Bildirim Tarihi’ ve ‘İlgili Olduğu Ay ve Yıl’ alanı bildirimi mutemete
gönderdikten sonra görüntülenecektir.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir