4-B’li Kadroya Atanan 4-C’lilere Döner Sermaye Ödemesi Yapılacak mı?

4-B’li Kadroya Atanan 4-C’lilere Döner Sermaye Ödemesi Yapılacak mı?
125×125

Bilindiği üzere, kamu kurum ve kuruluşlarında geçici personel statüsünde çalışanlar sözleşmeli personel statüsüne geçirilmişti. Sözleşmeli personel kadrosuna geçirilen personelin eğitim durumuna bakılmaksızın idari büro görevlisi ve idari destek görevlisi olarak çalıştırılmasına karar verildi.

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar İle Sözleşmeli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar’la sözleşmeli kadroya atanan personel hakkında çeşitli düzenlemeler yapıldı. Sözleşmeli kadroya atananlara iş sonu tazminatı ödenmemesi, daha önce iş sonu tazminatı ödenen hizmet süreleri hariç, iş sonu tazminatına esas olan toplam hizmet sürelerinin yeni pozisyonlarındaki iş sonu tazminatı ve izin sürelerinin hesabında dikkate alınması gibi düzenlemeler yapıldı. Bu süre sözleşmeli personelin ücret hesabında da dikkate alınacaktır.

4-C’li personel 4-B’li statüye geçenlere döner sermaye ödemesi hususunda ise Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar İle Sözleşmeli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar’la yapılan düzenleme ise aşağıda yer almaktadır.

Sözleşmeli personel statüsüne geçirilen geçici personele ödenecek sabit oranla ilgili düzenleme yapılmıştır.  Yapılan düzenlemeyle idari büro görevlisi ve idari destek görevlisi için ek ödeme oranı yüzde 20 olarak belirlenmiştir. Belirlenen oran üzerinden kişilere ödenecek net sabit ödeme tutarı 204,68-TL olacaktır.

Sözleşmeli kadroya atanan personele ödenecek sabit ödeme tutarı ile ilgili düzenleme yapılmasına rağmen söz konusu Karar’da performansa dayalı herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Dolayısıyla, mevcut durumda 4/c’li personel olarak görev yaparken 4/b’li kadrolara atanan personele performansa dayalı ödeme yapılmasına imkan bulunmamaktadır. Ödeme yapılabilmesi için düzenleme yapılması gerekmektedir.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir