İhale Komisyonu Üyeleri Muayene Kabul Komisyonunda Görevlendirilebilir mi?

İhale Komisyonu Üyeleri Muayene Kabul Komisyonunda Görevlendirilebilir mi?
125×125

İhale Komisyon Üyeleri Muayene Kabul Komisyonlarında Görevlendirilebilir mi?

İhalelerde görev yapan personelin aynı ihale kapsamında başka işlerde görevlendirilip görevlendirilemeyeceği konusunda zaman zaman tereddüt yaşanmaktadır. Tereddüt yaşanan hususlardan birisi de ihale komisyonu üyelerinin o alımla ilgili muayene kabul komisyonunda görev yapıp yapamayacağıdır.

Kamu İhale Genel Tebliği’nin “İhale yetkilisi ve ihale komisyonu” başlıklı 5. 7 inci maddesinde konuya ilişkin düzenleme yapılmıştır. Söz konusu maddede; “İhaleyi gerçekleştiren ihale komisyonu üyeleri söz konusu ihaleye ilişkin olarak yapılan sözleşme sonucunda teslim edilecek mal ve hizmet alımları ile yapım işlerinin muayene ve kabul komisyonunda veya kontrol teşkilatında görev alabilir. Ancak yapılan bir sözleşme ile ilgili olarak kontrol teşkilatında yer alan görevliler, sözleşme sonucunda hizmet alımları ve yapım işleriyle ilgili muayene ve kabul komisyonunda görev alamazlar.” hükmüne yer verilmiştir.

Yukarıda yer alan hükme göre, ihale komisyonu üyesi olarak görevlendirilen personelin muayane kabul komisyonu üyesi olarak görevlendirilebilir. Bu konuda mevzuatın açık izni bulunmaktadır.  İhale komisyonu üyeleri kontrol teşkilatlarında da görev yapabilirler.

Ancak, yapılan bir sözleşme ile ilgili olarak kontrol teşkilatında yer alan görevliler, aynı işle ilgili muayene kabul komisyonunda görev yapamazlar.

Bu yazının tüm hakları www.mevzuatinyeri.com a  aittir.. ” www.mevzuatinyeri.com” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir