Hastalık İzninde Memura Atama Emri Tebliğ Edilir mi ve Mehil Müddeti Nasıl Hesaplanır

Hastalık İzninde Memura Atama Emri Tebliğ Edilir mi ve Mehil Müddeti Nasıl Hesaplanır
125×125

Hastalık İzninde Memura Atama Emri Tebliğ Edilir mi

Memur olarak çalışmakta iken naklen atanan memurların mehil müddetleri ve işe başlama sürelerine ilişkin düzenleme  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun  “Atamalarda görev yerine hareket ve işe başlama süresi” başlıklı 62 nci maddesinde düzenlenmiştir.İlgili madde de yer alan “Memurun izinli ve raporlu olması tebligata engel olmamakla beraber (a) ve (b) bentlerindeki süreler izin ve rapor müddetinin bitmesinde başlar. Bu maddede geçen “yer” deyiminin kapsamı İçişleri ve Maliye Bakanlıklarınca birlikte belirtilir.” hükmü yer almaktadır. İlgili madde hükmünden de anlaşılacağı üzere sağlık raporu alarak hastalık izni kullanmakta olan memurlara atama emrinin tebliğ edilmesinde kanunen bir mani bulunmamaktadır.

Hastalık İzninde Atama Emri  Tebliğ Edilen Memurun Mehil Müddet Hesabı Nasıl Yapılır?

Yukarıda yer vermiş olduğumuz kanun hükmünden de anlaşıldığı üzere hastalık izninde atama emrini tebliğ alan memurun mehil müddeti hastalık izninin bitiminden itibaren başlayacaktır.657 sayılı kanunun 62. maddesinin a bendinde aynı memuriyet mahalline atanan memurların işe başlama süreleri belirlenmiş aynı maddenin b bendinde ise başka yerlerdeki göre başlayan memurların göreve başlama süreleri belirlenmiştir.

İlgili madde de yer alan hükme göre

-Memurlar çalışmış oldukları memuriyet mahalli ile aynı yerdeki bir göreve atanırlar ise  yeni görevlerine atama emrinin kendilerine tebliğ edildiği takip eden gün göreve başlamaları gerekmektedir.Atama emrinin tebliğini takip eden gün resmi tatilse memur ilk iş gününde yeni görevine başlamak zorundadır.

-Memurlar çalışmış oldukları memuriyet mahalli dışındaki başka yerlerdeki görevlere atandıkları takdirde atama emirlerinin kendilerine tebliğ edildiği tarihten itibaren 15. günü takip eden iş gününde yeni yerlerinde işe başlamak zorundadırlar.

İlgili madde de yer alan hükümler doğrultusunda

-Hastalık izni kullanmakta olan memurlara atama emri tebliğ edilmesinde kanunen bir engel bulunmamaktadır,

-Hastalık izni kullanmakta iken atama emrini tebliğ  alan memurların mehil müddeti ise hastalık izinlerinin bitim tarihinden itibaren  başlamaktadır.

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir