YÖK, ÖYP’lilere Geçici Kadro Verilmesi İçin Üniversiteleri Uyardı

YÖK, ÖYP’lilere Geçici Kadro Verilmesi İçin Üniversiteleri  Uyardı
125×125

Başkanlığımızın ilgi yazısı ile 31.12.2017 tarihine kadar 2547 sayılı Kanun’un 33/a maddesi kapsamında ataması yapılmak üzere iade işlemleri gerçekleştirilen araştırma görevlilerinin lisansüstü eğitimlerine devam edebilmeleri ve mağduriyet yaşamamaları için 17.01.2018 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu karan ile bir takım düzenlemeler yapılmış ve üniversitelerce riayet edilmesi gereken hususlar belirtilmişti.

Ancak bazı üniversitelerin yapılan düzenlemelere riayet etmediği ve mağduriyetler yaşandığı bilgisi Başkanlığımıza ulaşmıştır.

Bu kapsamda 2547 sayılı Kanun’un 33/a maddesi kapsamında ataması yapılmak üzere iade işlemleri gerçekleştirilen Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) ya da Öncelikli Alanlar kapsamındaki araştırma görevlilerinin yeniden geçici kadro tahsisi yapılması durumu değerlendirilirken, araştırma görevlisinin;

1-Tez aşamasına geçmemiş olması.

2-Tez aşamasında olması durumunda ise;

a-)Kadrosunun bulunduğu üniversitede lisansüstü eğitim yaptığı programının bulunmaması,

b-)Lisansüstü eğitim yapılan program bulunması halinde dahi teknik vc akademik destek verebilecek öğretim üyesi ile bilimsel çalışma yapılabilecek imkânların yeterli olmaması.

c-) Fen, mühendislik ve sağlık bilimlerinde tam gün laboratuvar çalışmasına katılma zorunluluğu bulunması durumlarının herhangi birini karşılaması halinde 2547 sayılı Kanun’un 35. maddesi uyarınca kadrolarının geçici olarak tahsisinin Başkanlığımıza ivedilikle teklif edilmesi gerekmektedir.

Gereğini önemle rica ederim.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir