Yeni Askerlik Sistemi Belli Oldu

Yeni Askerlik Sistemi Belli Oldu

Milyonlarca kişinin merak ettiği sorunun cevabı belli  oldu. Yeni askerlik sistemi,tüm ayrıntılarıyla açıklandı.  Milli Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan şemaya göre;

-Bedelli askerlik ücreti=40.000 gösterge X Memur Maaş Katsayısı x 6 olarak belirlendi. 2019 yılı Ocak-Temmuz döneminde bedelli ücreti 31.343,28-TL oldu. Maaş katsayısı değiştikçe bu tutar da değişecek.

-Lise ve altı okullardan mezunlarının temel askerlik süresi 1 ay.   Temel eğitimin sonunda bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişkileri kesilecek. Lise mezunları, 6 ıncı  aya kadar askerlik yapacaklar ve bu süre boyunca harçlık alacaklar. Talepleri halinde ederlerse ve sınavları geçerlerse bir altı aylık daha askerlik yapacak ve bu maaşlı olacak. Bir yılın sonunda başarılı olurlarsa profesyonel askerliğe devam etme hakkı kazanacak.

-Meslek Yüksek Okulu mezunları ise iki ay temek askerlik eğitimi alacak. Bu sürede harçlık verilecek. Daha sonra kıt’alara  gittiklerinde 10 ay maaş alacak.

-Lisans mezunları da MYO mezunları gibi,  2 ay temel eğitim alacaklar.  10 ay maaşla kıt’a eğitimine gidip maaş alacaklar.

-Sözleşmeli erbaş ve erler ile uzman erbaşlara astsubaylığa daha sonra da subaylığa geçebilecek.

-Aynı şemada askerlik ertele yaş sınırları da yer almaktadır.

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir