Temmuz Ayında Kadroya Geçen İşçiler Haricinde Herkes Zam Aldı

Temmuz Ayında Kadroya Geçen İşçiler Haricinde Herkes Zam Aldı

Temmuz Ayında Kadroya Geçen İşçiler Haricinde Herkes Zam Aldı

Haziran ayı enflasyon rakamlarının belli olmasından sonra kamuda çalışan memurların temmuz ayı maaşlarında 6,02 oranında artış  yapıldı.Aynı şekilde Toplu Sözleşmeye tabi işçilerde maaşlarına yapılan zamlarla birlikte enflasyon farkında zam alacaklar.Temmuz ayında enflasyon oranına göre emekli olan işçi ve memurlara da ayrıca zam yapılacak.

Bunun yanında kamuda çalıştığı halde  aldığı maaş zammı  vergi dilimine gidecek olan taşerondan kadroya geçen işçilerin Temmuz ayı ile birlikte maaşlarında artış yerine azalma olacak.

Temmuz ayı itibariyle taşerondan kadroya geçen işçilere %4 oranında zam yapılırken ilgili işçiler %15 lik vergi diliminden bir üst dilim olan %20 lik dilime göre vergi ödemeye başlayacaklar.Bu nedenle temmuz ayında kamuda çalışan taşeron işçilikten sürekli işçi kadrolarına  geçişi yapılan işçiler bir nevi eksi zam almış olacaklar.

Konuyu bir örnekle açıklamak gerekirse  asgari ücret üzerinden maaş alan bir işçi %4 lük zam ile   74 TL yakın zam gelirken ilgili işçi bir üst vergi dilimine girmekle %5 daha fazla vergi ödeyecektir.%5 lik fazladan kesilen vergi yaklaşık olarak 105.00 TL ye denk gelmektedir.

Buna göre temmuz ayında işçinin maaşına gelen zam vergiye gidecek bunun yanında işçi fazladan 30 TL ye yakın ödeme yaparak eksik maaş alacaktır.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir