Orta Vadeli Mali Planda İç Denetimle İlgili Düzenleme

Orta Vadeli Mali Planda İç Denetimle İlgili Düzenleme
125×125

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında 2019-2021 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Mali Plan yayımlandı. Söz konusu plan ile kamuda önümüzdeki 3 yıl boyunca uyulacak temel kurallar ve prensipler belirlenmiştir.

Orta Vadeli Mali Plan’da bir çok konuda dikkat çeken düzenlemeye yer verilmiştir. Bunlardan birisi de iç denetimle ilgili olan kısmıdır.

OVP’nin “Merkezi Yönetim Bütçesinin Dayandığı Makroekonomik Göstergeler ve Politikalar” başlıklı 1 inci kısmının 1.2.  “Bütçe Giderlerine İlişkin Temel Politikalar”bölümünün 11 inci maddesinde iç denetim sisteminin güçlendirilmesinin amaçlandığı ifade edilmiştir.

 “11.İç denetim sisteminin idarelerde daha etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla insan kaynakları altyapısının geliştirilmesine yönelik çalışmalara hız verilecektir. Kamu idarelerinin Kamu İç Denetim Standartlarına uyum düzeylerinin artırılması sağlanacaktır. Kamu idarelerinde iç denetim faaliyetlerinin dış değerlendirmesi faaliyetlerine devam edilecektir.”

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan iç denetçiler, orta vadeli mali planda yer alan düzenlemeler konusunda bir an evvel somut adımlar atılmasını umut ediyorlar.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir