Mahkeme, Biyoloğa İcap Nöbeti Ödenmeli Dedi

Mahkeme, Biyoloğa İcap Nöbeti Ödenmeli Dedi
125×125

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Ana bilim dalında biyolog olarak görev yapan sendika üyesi bir personelin tutmuş olduğu icap nöbetleri nedeniyle ücret ödenmesine ilişkin yapmış olduğu başvurunun reddi üzerine sendikamız tarafından dava açılmıştı.


Davayı görüşen İstanbul 10. İdare Mahkemesi verdiği kararda idarenin her ne kadar Uzman doktorların yanında görev yapan icapçı personele nöbet ücreti ödemenin Maliye’nin yazısı üzerine son verildiğini belirtse de 657 sayılı kanuna göre görev yapan personelin icap nöbeti tutuyorsa icap nöbet ücretinin ödenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Mahkeme davacının 2017 Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarına ilişkin nöbet listesinde adının yer aldığının görüldüğüne dikkat çekerek biyoloğa icap nöbeti ücreti ödenmemesinin hukuka aykırı olduğuna hükmetti.

Hukuka aykırı işlem nedeniyle ödenmeyen icap nöbeti ücretlerinin yasal faizi ile birlikte ödenmesine karar verdi.

Konu hakkında bizim düşüncemiz ise, Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nün vermiş olduğu görüş yazısı ile aynı yöndedir. Bakanlık görüşüne esas yönetmeliğe göre icap nöbeti ödemesinden sadece uzman hekimler faydalanabilir. Yönetmeliğin açık hükmüne rağmen idarelerde bu konuda sık sık problemler yaşanmaktadır. Sorunun çözümünün ise mevzuat değişikliği ile mümkün olduğunu düşünmekteyiz.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir