KPDK’nın Birinci Gündemi İzin Konusu Olacak

KPDK’nın Birinci Gündemi İzin Konusu Olacak
125×125

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Türkiye ekonomisinin 2017’de yüzde 7,4’lük büyüme oranınıyla ilgili, “Bu oran çok memnuniyet verici. Şu anda G20 ülkeleri içerisinde, OECD ülkeleri içerisinde ve Avrupa Birliği ile kıyasladığımız zaman, Türkiye’nin liderliğini korumaya devam ettiğini görüyoruz. Bunda hükümetimizin uygulamış olduğu kararlı, kapsayıcı, istikrarlı ekonomi politikaları ile yatırımı, üretimi istihdamı odak alan uygulama ve adımlarımız etkili oldu.” dedi.

Bakan Sarıeroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Reşat Moralı Toplantı Salonu’nda düzenlenen Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısı öncesi Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri Önder Kahveci ile basın mensuplarına açıklamada bulundu.

KPDK’nin önemli sosyal diyalog mekanizmalarından biri olduğunu belirten Sarıeroğlu, burada kamu personelinin çalışma alanlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunduklarını ifade etti.

Toplu sözleşme masasında gündeme gelen ama oranın konusu olmadığı düşünülen bazı hususlarla ilgili KPDK’ye ait bir alt komisyon kurulduğunu anımsatan Sarıeroğlu, şunları söyledi:

“Bu komisyon çalışmalarımız çerçevesinde bugün birinci gündem maddemiz izin konuları. İzin konularıyla ilgili alt komisyonumuzun çalışmaları var, önerileri var. Bunları değerlendireceğiz. Diğer bir konumuz da 2011 yılında yasal zemine kavuşan esnek çalışma. Bununla ilgili sendikalarımızdan, temsilcilerimizin de olduğu alt komisyonda gerçekleştirilen çalışmaların sonumunu dinleyeceğiz. Ondan sonra da kamu çalışanlarına yönelik istişarelerimizi gerçekleştireceğiz. Bu formatta yapacağımız bir toplantı. Basında farklı şekilde haberler yer aldı ama bizim Kamu Personeli Danışma Kurulumuzun içeriği, kapsamı kamu çalışanlarımızın çalışma koşullarıyla alakalı konuların düzenlenmesi. Bunları istişare edeceğiz.”

Türkiye ekonomisinin geçen yıl yüzde 7,4’lük büyüme oranına ulaştığını anımsatan Sarıeroğlu, “Bu oran çok memnuniyet verici. Şu anda G20 ülkeleri içerisinde, OECD ülkeleri içerisinde ve Avrupa Birliği ile kıyasladığımız zaman, Türkiye’nin liderliğini korumaya devam ettiğini görüyoruz. Bunda hükümetimizin uygulamış olduğu kararlı, kapsayıcı, istikrarlı ekonomi politikaları ile yatırımı, üretimi, istihdamı odak alan uygulama ve adımlarımız etkili oldu. Bu büyüme performansının, hep birlikte daha yoğun bir çalışma temposuyla sürdürülebilir, dengeli, kapsayıcı ve istihdama yansıyacak şekilde bir seyir izlemesi için çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Toplantı, KPDK hizmet kollarında yetkili sendika temsilcilerinin katılımıyla basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir