Kamu İşçileri İçin Sendikanın Zam Talebi Belli Oldu

Kamu İşçileri İçin Sendikanın Zam Talebi Belli Oldu

Kamu İşçileri İçin Sendikanın Zam Talebi Belli Oldu

Kamuda çalışan ve Toplu İş Sözleşmesine tabi işçiler için yapılacak olan Toplu İş Sözleşmesinde işçiler adına talepde bulunan Türk-İş sendikasının toplu sözleşmede talep ettikleri zam oranı belli oldu.

Türk-İş, tüm kamu işçilere seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payı talep etti.

Toplu Sözleşmeye tabi işçilerin 2019 ve 2020 yılları için alacakları zam oranları  yapılacak toplu sözleşme sonucunda belli olacak.

Ayrıca sendika tarafından talep edilen zam oranlarının yanında işçilere yapılan ek ödemenin 1500 TL ye çıkarılması işçilere de memurlara yapılan yardım tutarı kadar eş ve çocuk yardımı yapılması birinci yıl 500 TL ikinci yıl 600 TL yıllık giyim yardımı yapılması gibi taleplerde yer almaktadır.

Önceki yıllarda yapılan ve 2017 ve 2018 yıllarını kapsayan toplu sözleşmede kamu işçilerine verilen zam oranları aşağıda gösterildiği gibi  belirlenmişti.

İlk Yıl 1. 6 ay zammı: % 7.5
İlk Yıl 2. 6 ay zammı: % 5 +Enflasyon Farkı
2. Yıl İlk 6 ay zammı: % 3.5 +Enflasyon Farkı
2. Yıl 2. 6 ay zammı: % 3.5 +Enflasyon Farkı

Yapılan toplu sözleşmede alınan kararlar ile kamu işçileri belirlenen zam oranları üzerine enflasyon farkı da almışlardı.

Türk İş yapmış olduğu teklifte taşeron işçilerinde toplu sözleşmeye dahil olması yönünde talep yer almaktadır.Talep kabul edilirse taşerondan kadroya geçen işçilerde toplu sözleşmeden faydanabileceklerdir.

Şu anki duruma göre 2019 ve 2020 yılları için yapılacak olan toplu sözleşmelere daha önce taşeron işçi olarak çalışan ve kamu kurumlarına geçişi yapılan işçiler dahil olmayıp ilgili işçiler 2020 yılı haziran ayına kadar 6 şar  aylık dönemlerde %4 zam alacaklar.

 

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. sedat

    696 SAYILI KHK İLE TAŞERONDAN KADROYA GEÇENLER OLARAK BİZLER ENFLASYON FARKI DAHİ ALAMADIK MAAŞLARIMIZ ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNDE ACİLEN 900 BİN KADRO ALAN HERKEZ KAMU ÇERÇEVE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNE DAHİL EDİLMELİDİR.. GEÇİNEMİYORUZ İŞÇİLER BİTMİŞ DURUMDA !!! KAMU ÇERÇEVEYE DAHİL OLMAK İSTİYORUZ..

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir