Emeklilere Bayram İkramiyesi Ödenme Tarihi Belli Oldu

Emeklilere Bayram İkramiyesi Ödenme Tarihi Belli Oldu
125×125

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ramazan Bayramına az bir süre kala emeklilerin merakla beklediği açıklamayı yaptı. Ramazan Bayramı ikramiyeleri 31 Mayıs 2019 tarihinde ödenecek.

Bayram ikramiyesi  herhangi bir başvuru şartı olmaksızın ilgililerin maaş hesabına aktarılmaktadır. Bayram ikramiyesi tutarı 1.000-TL’dir.

İkramiye kimlere ödeniyor?

İkramiye ödemenin yapılacağı tarihte SGK’dan emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlara ödeniyor. Ayrıca Kurumdan aylık alan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine de bayram ikramiyesi ödeniyor.

Dul ve Yetim Aylığı Alanlara Bayram İkramiyesi Ödemesi Nasıl Yapılıyor?

Vefat eden sigortalılardan dolayı gelir ve/veya aylık almakta olan hak sahiplerinin bayram ikramiyesi ödemesi hak sahiplerinin hisseleri oranında ödeniyor.

Örneğin; eşinin vefat etmesi nedeniyle %50 hisse oranı olan eşe  500 TL bayram ikramiyesi ödeniyor.

Sürekli İş Göremezlik Geliri Almakta Olanlara Ne Kadar Bayram İkramiyesi Ödeniyor?

İş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sürekli iş göremezlik geliri al makta olanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödeniyor.

Örneğin, meslekte kazanma gücü kayıp oranı %30 olan birisine 300 TL ikramiye ödeniyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir