7103 Sayılı Yasayla Ölüm Aylığının Paylaştırılması İle İlgili Düzenleme Yapıldı

7103 Sayılı Yasayla Ölüm Aylığının Paylaştırılması İle İlgili Düzenleme Yapıldı
125×125

Vergi Kanunları İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 27 Mart Tarihli Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu kanunla yapılan düzenlemelerden birisi de ölüm aylığının paylaştırılması ile ilgilidir.

7103 sayılı yasa ile düzenleme yapılmadan önce 5510 sayılı yasa ve yabancı ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmayan hak sahibi çocuklardan 18 yaşını, lise ve dengi okul bitirenlerin 20 yaşını, yüksek öğrenim görenlerin ise 25 yaşını doldurmaması halinde ölüm aylığından faydalanması yönünde hüküm bulunmaktaydı . 7103 sayılı yasa ile yapılan düzenlemeyle 5510 sayılı yasanın bu hükmünde değişiklik yapılmıştır. Yapılan düzenlemeyle 5510 sayılı yasanın 34 üncü maddesine göre hak sahibi çocuklardan söz konusu kanunun 4/a maddesi kapsamında sigortalı sayılanlara da ölüm aylığından faydalanma imkanı tanınmıştır.

Ölen sigortalının çocuklarının ölüm aylığından faydalanması ile ilgili diğer düzenlemelerde ise herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir